Paweł Michalski

Paweł Michalski  – polski alpinista i himalaista, zdobywca czterech ośmiotysięczników. Członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu (wspinaczka wysokogórska), a także Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. Zorganizował i brał udział w kilkunastu ekspedycjach w Himalaje i Karakorum. Wspinał się w górach na wszystkich kontynentach.

Jest adiunktem, tytuł doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, specjalności: zarządzanie projektami, psychologia zarządzania, logistyka uzyskał w 2011 roku broniąc pracę pod tytułem „Logistyka projektu ekspedycyjnego" w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Zdobyte ośmiotysięczniki (bez używania dodatkowego tlenu i bez korzystania z pomocy tragarzy wysokościowych)

  • 2012 – Broad Peak (8051 m n.p.m. ) – od strony Pakistanu;
  • 2008 – Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) – droga normalna;
  • 2007 – Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) – przez Kuluar Japoński;
  • 2006 – Cho Oyu (8201 m n.p.m.) – droga normalna.

Inne wyprawy:

 

W 2009 r. Paweł Michalski podjął swoją pierwszą próbę zdobycia Broad Peak (8051 m n.p.m.) w Karakorum. W czasie ataku szczytowego na przełęczy Broad Peak (7950 mm n.p.m.), Michalski postanowił zawrócić z obawy przed bardzo silnym wiatrem. Wspinacze, którzy kontynuowali atak, dotarli do wierzchołka Rocky Summit (8028 m n.p.m.). Zawrócili, gdy z grani została zdmuchnięta przez wiatr wspinaczka włoska Cristina Castagna. Żadna wyprawa, nie osiągnęła wierzchołka głównego w tym sezonie.

W 2010 r. Paweł Michalski wraz z Włochem Simone La Terra podjęli próbę zdobycia Manaslu (8156 m n.p.m.). Pomimo przeprowadzenia 2 ataków szczytowych, ze względu na fatalne warunki atmosferyczne, nie udało się osiągnąć wierzchołka. W tym samym roku wspinacze zaatakowali Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Wraz z Aleksandrą Dzik i Marcinem Kaczkanem, Michalski i La Terra przez pomyłkę (pomylono kuluar wyprowadzający na szczyt), zdobyli szczyt północny Nanga Parbat (8070 m n.p.m.). Było to prawdopodobnie pierwsze polskie i włoskie wejście na ten wierzchołek.

W 2011 r. Paweł Michalski wraz z rumuńskim wspinaczem Alexem Gavanem, próbowali zdobyć Kanczendzonge (8586 m n.p.m.). W ataku szczytowym, partner Michalskiego wycofał się (problemy żołądkowe). Samotny atak zakończył się na wysokości ok. 8430 m n.p.m. (ze względu na stosunkowo późną godzinę oraz trudności techniczne). W 2013 r. Paweł Michalski, ponownie z Simone La Terra, brał udział w wyprawie na Dhaulagiri (8167 m n.p.m.). Zespół w składzie Agnieszka Bielecka, Simone La Terra oraz Paweł Michalski wycofał się z wysokości 8100 m n.p.m. ze względu na pogarszającą się pogodę i późną porę. Nikt nie zdobył szczytu w tym sezonie.

W 2014 r. Paweł Michalski brał udział w wyprawie na K2 (8611 m n.p.m.), zorganizowanej w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Wyprawa zakończyła się sukcesem. Dwóch członków ekspedycji – Janusz Gołąb i Marcin Kaczkan stanęli na szczycie. Paweł Michalski oraz Artur Małek byli zmuszeni wycofać się 150 metrów poniżej szczytu ze względu na pogarszającą się pogodę.

W 2015 r. Paweł Michalski był uczestnikiem projektu wspinaczkowego 6 Summits Challenge. Jego celem było wejście na Lhotse. W dn. 25.04.2015 r. Nepal został nawiedzony przez trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopni w skali Richtera. Michalski w tym czasie przebywał w bazie pod Lhotse/Everest. Wyprawa została przerwana, aby udzielić pomocy poszkodowanym w tej tragedii.

W 2016 r. Paweł Michalski ponownie brał udział w wyprawie na K2 (8611 m n.p.m.), zorganizowanej w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Pozostałymi uczestnikami byli: Jerzy Natkański, Piotr Tomala, Marek Chmielarski, Jarosław Botor. Pomimo szybkiego postępu w zdobywaniu góry, wyprawa nie osiągnęła sukcesu. Potężna lawina śnieżna pogrzebała obóz 3 (7200 m n.p.m.). Nikt w tym sezonie nie zdobył wierzchołka K2.

 

Na stronie internetowej pawelmichalski.com znajduje się więcej informacji o wyprawach Pawła Michalskiego.

Masz pytanie? Napisz do Nas